Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Kiállításai ugyan bezártak, alapítását azonban idén is megünnepli a Néprajzi Múzeum.
Kiállításai ugyan bezártak, alapítását azonban idén is megünnepli a Néprajzi Múzeum egy olyan online sorozat indításával, amelyek az egyes gyűjtemények kulisszatitkait, a költözés fázisait és a hónap műtárgyát dolgozzák fel.
A hagyomány szerint az intézmény március elején idézi fel Xántus János 1872. március 5-i igazgatóőrré való kinevezését. Xántus ázsiai expedíciója során gyűjtött hatalmas állattani anyagból, valamint 2500 darabos, párját ritkító borneói etnológiai gyűjteményéből hozta létre a Nemzeti Múzeum néprajzi osztályát, amellyel lefektette a későbbi Néprajzi Múzeum alapjait – idézi fel az intézmény MTI-hez eljuttatott közleménye.
A korábbi években ezen a napon minden évben a közönség színes programokon keresztül tekinthetett be a szakmai munka eredményeibe és kulisszatitkaiba, ezért a múzeum idén is szeretné megmutatni, mi történik a jelenleg zárt ajtók mögött.
A közkedvelt A hónap műtárgya sorozat a virtuális térben is jelentkezik a múzeum honlapján egy-egy exkluzív tárgyat mutatva be, de emellett hétfőtől megnyílnak a múzeum virtuális kiállításai, és Bartók néprajzi gyűjtéseitől a magyar vidéki zsidóság kultúrájáig havi rendszerességgel ismerhetik meg az érdeklődők a digitalizált anyagokat.
A költözés kulisszatitkairól is rendszeresen hírt adnak a muzeológus szakemberek és a tervek szerint képekkel, kisfilmekkel illusztrálják a nagyszabású munkálatok kihívásait. A Megvagyunk – műtárgyak régen és ma című sorozatban összehasonlíthatók lesznek a múzeum városligeti Iparcsarnok-beli kiállításainak századelős, archív képeken szereplő tárgyai mai valójukkal, de rendszeresen jelentkezik majd a múzeum és a gyűjtemények történetéből felidézett egy-egy különleges, érdekes történet is.
Egyedülálló vállalkozás a múzeum első igazgatójának, Xántus János ázsiai expedíciójának időrendi bemutatása is. A „folytatásos képregény” első része az előzményeket és a döntést tárgyalja, a befejező rész a létrejövő első kiállítást mutatja be. A sorozat különlegessége, hogy az egyes epizódok megjelentetését a kutatóút fontos állomásaihoz időzítik, vagyis az évnek abban a szakában lesznek olvashatók, amikor azok valóban megtörténtek. A nagyívű múzeumtörténeti kaland záró epizódja 2021-ben, az új Néprajzi Múzeum állandó kiállításának megnyitásakor várható.
A rendszeresen jelentkező népszerű szakmai anyagokat a múzeum honlapján és Facebook-oldalán lehet megtekinteni.
(MTI)